Pricing Homemade: Bread

Hello! I have decided to start letting you all know (just in case you haven’t set down to do the math yourself) of making some things homemade. Somethings it is more expensive to make homemade, but a lot of times it really pays off with making it yourself.

Today I am going to do the math for you when it comes to making bread. There are so many different options out there for ingredients, but I am going to choose two recipes that I make weekly and show you the cost of those recipes.

I am going to price the bread from Wednesday Baking – Whole Wheat Bread and Homemade Crusty Bread.

These are the ingredients and the prices that I bought them for, therefore what I am basing my information on. If I have made a huge mistake please let me know

I bout Gold Medal Unbleached AP Flour from Walmart at $2.14

I bout Gold Medal Unbleached AP Flour from Walmart at $2.14

I'm pretty sure I bought this at Kroger for about $5 so that is what I will be using. Also this comes in whole wheat which I just ran out of the day before yesterday.

I’m pretty sure I bought this at Kroger for about $5 so that is what I will be using. Also this comes in whole wheat which I just ran out of the day before yesterday.

I will admit that King Arthur Flour is my favorite. It is really expensive in comparison to others, but it bakes really well, and they don’t bleach any of their flours. It comes in Bread Flour, White Whole Wheat Flour, Whole Wheat Flour, and All Purpose Flour. So when I have wiggle room in my budget I grab a bag of it.

Kroger Value Pure Honey I bought at $5.57

Kroger Value Pure Honey I bought at $5.57

Bought this from Sam's Club so long ago, but I'm pretty sure it was about $7 so that is what I am using

Bought this from Sam’s Club so long ago, but I’m pretty sure it was about $7 so that is what I am using

Kroger Active Dry Yeast bought at $2.59

Kroger Active Dry Yeast bought at $2.59

I buy this in a 4lb pack at Sam's Club for $9.98 so that would make one pound for about $2.50

I buy this in a 4lb pack at Sam’s Club for $9.98 so that would make one pound for about $2.50

Okay. Whether you wanted to know all of this or not here it goes…

For Wednesday Baking – Whole Wheat Bread:

$0.56 for honey (1/4 cup)
$0.31 for butter (4 Tbs)
$0.29 for yeast (1 1/2 Tbs)
$0.05 for salt (1 1/2 tsp)
$0.63 for Gold Medal Flour  OR $1.44 for King Arthur Flour (5 3/4 cups)

Total for 2 loaves of bread made with Gold Medal Flour = $1.84 OR $0.92 per loaf.

Total for 2 loaves of bread made with King Arthur Flour = $3.05 OR $1.52 per loaf.

So cheap, right?!?!?!

 

Okay, now for Homemade Crusty Bread:

$0.14 for yeast (3/4 Tbs)
$0.04 for salt (3/4 Tbs)
$0.41 for Gold Medal Flour OR $0.94 for King Arthur Flour

Total for 1 loaf of bread made with Gold Medal Flour = $0.59 a loaf

Total for 1 loaf of bread made with King Arthur Flour = $1.48 a loaf

Isn’t it amazing?!?!

Hope this can encourage you to start making your own bread! Even if there is only two or three living in a home, you can make 2 loaves and freeze one. When you are about out of the first loaf, take out the second one and set it out to unfreeze. Still tastes delicious!

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s